Hoida Tallinn atraktiivse õppelinnana ja teha koostööd ülikoolidega teadusuuringute ja innovatsiooni valdkonnas.
Kedagi ei tohi jätta peavarjuta. Erakorraline majutus peab olema tagatud kõigile.
Laiendada kodututele pakutavaid tugiteenuseid ning luua uusi paremaid teenuseid. Eluase on inimõigus.
Saavutada uus tase istungitel interaktiivses osaluses ja otsustuses. Kodanikud peavad olema otsustamiseks piisavalt informeeritud
Arendada eelarve koostamise protsessi läbipaistvust. Parandada ametnike ja kogukonna vahelist dialoogi.
Muuta Tallinn aktiivsemaks osalejaks avaandmete, avatud lähtekoodiga ja avatud liideste lubamiseks, et suurendada ühiskonnale kasulike teenuste toetamist ja targa linna potentsiaali paremat kasutamist.
Hoolitseda linnaelanike inimõiguste eest, kanda abivajajate eest paremini hoolt ning teha tööd vägivalla ennetamiseks ja ohvrite abistamiseks.
Naiste kaasamine kohalike omavalitsuste otsustesse ja planeeringutesse aitab kaasa ligipääsetavuse ja ohutuse suurendamisele.
Tugevdada soolise mõju hindamist kõigis avalikes otsustes. Koostöös riigiga keskenduda palgalõhe vähendamisele ja jälgida palkade võrdsust Tallinnas.
Võimaldada kõigil inimestel sõltumata nende olukorrast töötada. Toetada osalise töövõimega inimeste tööhõivet õiglase palga ja erinevate tööhõive võimaluste pakkumise kaudu. Pakkuda kvaliteetseid tööturuteenuseid ning toetada klientide juurdepääsu tööhõivele, koolitusele ja teenustele.
Tsitaat: "Investeerida ringmajandusse. Palju."
Aidata Tallinnal kujuneda ettevõtluse rahvusvaheliseks kasvuplatvormiks: toetada loomemajanduse struktuuride, idufirmasid, äriinkubaatoreid ja kiirendeid.
Lihtsustada väikeettevõtete hangetel osalemist, näiteks projektide osadeks jagamise ja läbipaistvuse nõudmise kaudu.
Teha Tallinn kohaks, kus ettevõtted saavad pärast kriisi taas jalule tõusta ja saavutada edu. Linn edendab aktiivselt ja pikaajaliselt töökohtade loomist. Otsida uusi viise toetamaks tallinnakeskseid ärisektoreid, mida kriis tugevalt mõjutab, näiteks sündmuste- ja kultuurisektorit.
Tagada vastutustundlik finantsjuhtimine pikaajaliselt: linna tegevus on tõhusalt korraldatud ja vajalikud teenused on kogukonna liikmetele kättesaadavad.
Juhtida linna majandust inimlikult ja õiglaselt. Linna investeeringud loovad tingimused jätkusuutlikuks majanduskasvuks ja töökohtade loomiseks.
Toetada katkenud haridustee jätkamist töö- ja perekohustuste kõrvalt. Soodustada karjääripöördeid ja ümberõpet, et aidata inimestel tulla toime muutuva maailmaga.
Edendada teaduspõhise hariduse pakkumist koolides, et soodustada kriitilist mõtlemist. Tutvustada õpilastele kaasaegset keskkonnahoidu ja tervisekäitumist.
Soodustada üldhariduskoolide koostööd erinevate kutseõppeasutustega, ennetamaks õpimuresid ja välistamaks väljalangevust. Luua võimalused eelkutseõppe ainete integreerimiseks koolide õppekavasse. Tagada valikainete olemasolu üldhariduskoolides ning heatasemeline üldainete õpe kutsekoolides.
Toetada noorte erinevate annete avaldumist koolis. Soodustada koostööd teaduskoolide ja ülikoolidega, et võimaldada võimekaile noortele parimat tuge. Kasutada koolides teaduspõhiseid andekate arengut toetavaid meetmeid.
Kaasajastada õppekorraldust, et tagada tänapäevaste teadmiste ja piisava digipädevusega noorte toetamist. Toetada koolide koostööd kooliväliste asutuste ja organisatsioonidega, soodustamaks individuaalsete õpiradade kujunemist.
Tagada koostöös riigiga koolides kvaliteetne siseõhk selleks vajaliku remondi, hoolduse ja nõuetekohase järelevalvega.
Kindlustada haridustöötajate ülekoormuse ja läbipõlemise vältimiseks tervist toetavad meetmed: tasuta sportimis-, kultuuri- ja enesetäiendusvõimalused.
Toetada õpetajate töökoormuse vähendamist, leides lisavõimalusi tõhusat tuge vajavate laste individuaalseks toetamiseks. Soodustada koolikogukonna koostööd, toetades vanemate kaasatust koolielu korraldusse.
Tagada koostöös riigi ja erasektoriga kvaliteetse tehnika ja tarkvaralahenduste olemasolu õpilaste tarbeks, mis kindlustab sujuva õppe ka distantsõppe perioodidel.
Tagame, et huvihariduses osalemist arvestatakse õppekava täitmisel. Toetame individuaalse õpiraja kujundamist kooli, kodu ja õpilase koostöös.
Tagada õpiabi ja tugiteenuste olemasolu kõigis koolides. Võimestada haridusliku erivajadustega laste tõhusamat toetamist kodulähedases koolis, soodustades õpet väiksemais rühmades.
Edendada haridusuuendust, loovuse toetamist ja koolikogukonna sidusust. Toetada parimate teaduspõhiste hariduspraktikate juurutamist koolis ning koolide koostööd nende jagamisel.
Iga laps peab saama õppida talle sobivas tempos optimaalse suurusega klassis.
Jätkata õppeaedade rajamise toetamist ja koolituste läbiviimist
Iga päev peab hõlmama juhendatud mängu, treeningut või kunsti ning keskkonnaga tutvumist. Soodustada nii piisava kooliks ettevalmistumise kui ka loova huvihariduse pakkumist lastele.
Investeerida õpiabisse ja koostöösse nõustamiskeskustega. Soodustada erivajaduste varajast märkamist ja kaasata alusharidusse piisaval määral kompetentseid tugispetsialiste.
Investeerides töötajate, täiendkoolitusse ja mentorlusesse ning parandades töötingimusi, palka ja juhtimist
Pakume erinevaid linnarajatisi paindlikul ja odaval viisil kultuuri-, spordi- ja noortetegevuseks ning võimaldada ka rajatiste ajutist ja osalist kasutamist.
Tagame vahendite ja teenuste kättesaadavuse ning abivajajate juurdepääsu kultuuri- ja sporditeenustele.
Iga koolipäev peab sisaldama aktiivse liikumise aega. Kultuuri-, spordi- ja muude vaba aja veetmise teenuste osutamine peab koos linnaga kasvama.
Toetame liikumisharjumuse kujundamist igas eas linlaste puhul. Linnaruum peab soosima aktiivset ja ohutut liikumist värskes õhus.
Jätkame Rahvusraamatukogu renoveerimist ja tagame raamatukogu olemasolu igas linnaosas. Toetame raamatukogude arendamist mitmekesisteks kultuurikeskusteks, laiendades veelgi nende teenuste valikut ja lahtiolekuaegu.
Ühel päeval nädalas peaks olema Kumu, Kadriorg ja Tarbekunstimuuseum Niguliste kirik jt. muuseumid ja näitusesaalid ühel õhtul kauem avatud ja ühel hommikul nädalas varem
Teeme tasuta kättesaadavaks kõik juhendid ja abid mis aitavad muinsuskaitse all olevate või miljööväärtuslike hoonete remontimisel parandamisel või rekonstrueerimisel kasutada õigeid võtteid. Linnaametnik peab olema toetaja ja juhendaja, mitte karistaja.
Teeme koostööd valdkondlike esindusorganisatsioonidega parimate lahenduste saamiseks olulistel objektidel.
Jätkata toetuste arendamist, et toetada kunstivaldkonnas tegutsejaid ja luua uusi spordi harrastamise võimalusi. Toetame kultuuri- ja kunstisektorit koroonakriisist ülesaamisel. Rohelises Tallinnas õitseb ühine ja kogukonnale suunatud linnakultuur.
Leiame uusi lahendusi ainete kuritarvitamise vähendamise teenustele. Kontrollitud uimastitarbimise tingimused vähendaksid uimastitarbimisest tulenevat kahju nii kasutajatele endile kui ka kõrvalseisjatele. Samal ajal annaksid need hea võimaluse jõuda nendeni, kes teenuseid vajavad.
Toetame sotsiaal- ja tervishoiuteenustega tihedalt seotud toe pakkumist, et vähendada uimastitarbimisest tulenevat kahju ning hõlbustada juurdepääsu võõrutus- jm vajalikule ravile.
Tõhustada koostööd lastekaitse ja vaimse tervise teenuste vahel. Tagada asjatundlik võrgustikutöö lastekaitse, tugispetsialistide ja kooliväliste organisatsioonide vahel.
Toetada koostöös riigiga kodulähedase abi pakkumist vaimse tervise probleemide riskirühmadele: lähisuhtevägivalla ohvritele, omastehooldajatele, sõltuvushäirete all kannatajaile ja nende lähedastele jne.
Vähendada vaimse tervise probleemide häbimärgistamist, toetada meeleolu- ja sõltuvushäirete varast märkamist, ennetustööd ja ravi ning hooliva töö- õpikeskkonna kujundamist.
Toetada koostöös riigiga koolipsühholoogide kutseaastat ja asjatundlike tugispetsialistide palkamist koolidesse. Sümptomaatiline laps või noor peaks saama abi oma koolis. Varane märkamine ja sekkumine ning ennetustöö peavad olema prioriteediks õpilaste vaimse tervise probleemidega tegelemisel.
Hõlbustada juurdepääsu nõustamisele ja lühiteraapiale esmatasandi arstiabis. Toetame teraapiafondi ja teiste meetmete kasutamisel vaimse tervise teenuste tarbeks.
Selgitada välja sagedasemad põhjused, miks osadel tallinlastel pole tervisekindlustust ja leida lahendusviisid, et inimesed mittekindlustatu staatusest välja tuua.
Koostada sigaretisuitsetamisest loobumise ja kahjude vähendamise kaasaegne programm, mis vähendab linnaelanike haigestumist vähki ja teistesse rasketesse haigustesse.
Leida koos Tervisekassa ja riigiga viisid, et info vähi varajase avastamise programmidest jõuaks kindlasti kõigi kutsututeni, et raskete haigusjuhtude ennetustegevus paraneks.
Toetada uute perearstipraksiste avamist, tasudes linna poolt 25% üürikuludest esimese kolme aasta jooksul.
Hoida COVID-19 vastased vaktsineerimisvõimalused avatud inimeste kodulähedastes kohtades. Haridus- ja linnaasutuste ventilatsioonisüsteemid tuleb vajadusel renoveerida.
Panustada digilahenduste arendamisse, mis võimaldavad vähendada järjekordi, aga ka perearstidel teha kaugkonsultatsioone näiteks krooniliste haigetega.
Laiendada koostöös erasektoriga nõustamisteenuste pakkumist inimestele, kes soovivad abi tervislike eluviiside rakendamisel või sõltuvustest vabanemisel.
Avada valveperearstikeskused igas linnaosas, et valveperearstile ja pediaatri konsultatsioonile oleks võimalik pääseda ka õhtuti ja nädalavahetustel.
Avada koolide spordiväljakud üle linna, toetades nende valvet ja turvalisuse hoidmist. Võrkaiad ei saa piirata inimesi enda tervise eest hoolitsemisel!
Mänguväljakute ja spordiplatside loomisel tuleb arvestada kõigi vanusegruppidega, sealhulgas noortega.
Luua sissetulekuga seotud spordikompensatsioon 200 eurot aastas, mis on kättesaadav kõigile elanikele vanusest sõltumata.
Linnakodanik peab tundma, et linn toetab tema tervisekäitumist, aitab teha terviseteadlikke valikuid ning tagab abi terviseprobleemide korral. Õigeaegne arstiabi ei tohi sõltuda inimese sotsiaalmajanduslikest näitajatest ega suhtevõrgustikust. Esmatasandi arstiabi peab olema kättesaadav inimese elupiirkonnas ning nõustamisteenused tagatud, kui inimene soovib parandada tervisekäitumist.
Tagada väärika vananemisega seotud teenused kõigile. Leida uusi viise, kuidas lasta individuaalsusel ja kogukonnal areneda, võttes arvesse eakate mitmekesisust.
Pakkuda puuetega inimestele kõikehõlmavaid ja kvaliteetseid teenuseid. Teenuste eesmärk on tagada kõigile võimalus elada iseseisvalt.
Tugevdada hooldajate toetust ja vastupanuvõimet, kahekordistades omastehooldajate toetust, arendades koduväliseid tugiteenuseid, hooldajate tervishoiuteenuseid ja võimaldades hooldajatele puhkust.
Auditeerida linnakinnisvara kasutust. Kindlustame inimväärse majutus- ja elukoha igale linlasele, sissetulekust sõltumata.
Korrastada elementaarsed hügieenivõimalused üle linna nii oma elanikele kui turistidele. Avalikud veekraanid ja tualetid on tervete ja puhastena kõikjal kättesaadavad.
Viia läbi analüüs eakate päevakeskuste kohta. Uurida samuti, miks on jätkuvalt palju eakaid, kes kodust välja ei saa. Vastavalt tulemustele luua juurde või kaasajastada eakate ajaveetmise võimalusi.
Kindlustada koolivaheaegadel kõigile lastele igapäevane soe toidukord. Ka täiskasvanutele luua vaba juurdepääsuga supiköök igasse linnaosasse.
Ajakohastada kõigi lasteaedade ja koolide menüüd: toidud peavad olema mahedad, tervislikud ja mitmekesised. Lasteaedade ja koolide puhul tuleb üle vaadata laste õues liikumise võimalused ja muuta õuesõppe vormid sagedamaks.
Lapsevanemaks ei saada, vaid seda õpitakse. Linn saab seda protsessi toetada. Toome Tallinnas tõenduspõhised vanemlusprogrammid kõigi soovivate lastevanemateni.
Kohalik omavalitsus peab hoolima ja abistama eakaid, erivajadustega ja madala sissetulekuga inimesi.
Arendada ja viia edasi Pargi ja Reisi süsteemi ning funktsionaalse elektriautode laadimisvõrgustikuga ühilduvat linnatranspordi süsteemi.
Toetada kastirataste ja elektrijalgrataste ostu, et ka lastega pered ja eakad saaksid Tallinnas autota paremini liikuda.
Ristmike ohutus peab kasvama kiiremini nii jalakäijate, jalgratturite kui ka kõigi teiste liikurvahendite kasutajate jaoks. Eluohtlik teenus ei kutsu ennast kasutama.
Ühendada kõik Tallinna transpordikeskused (bussijaam, Balti Jaam, lennujaam) rattateede võrgustikuga. Ohutud teed kõndijatele ja rattaga sõitjatele on eraldi autoliiklusest. Teede kavandamisel lähtume jalgrattastrateegiast.
Tagada jalgsi ja rattaga liiklemise võimalikkus 365 päeval aastas. Tänavahooldusring peab algama kergliiklusteedelt.
Pikendame nädalavahetustel osade ühistranspordiliinide graafikuid, et inimesed saaksid vajadusel öösel linnas ühistranspordiga sõita.
Tagada, et Tallinna ühistranspordi kasutamine oleks ohutu iga päev, ka viiruspuhangute ajal.
Kõik elurajoonid peavad pakkuma laia valikut eluasemeid ja üüripindu, kvaliteetseid teenuseid, mugavat ning turvalist keskkonda
Hoolitseda selle eest, et kogu linnas oleksid eri vanuses lastele ja noortele huvitavad ajaveetmisvõimalused: mänguväljakud, ronimispuud ja rularambid jm. Spordiväljakuid ja korvpalliplatse ööseks ei lukustata
Anda tänavad tagasi jalakäijatele. Elav linnaruum on atraktiivne ka tänaval kauplejatele.
Investeerida arhitektuuri ja avaliku kunsti kvaliteeti vastavalt protsendikunsti põhimõttele.
Hoolitseda selle eest, et elanikega peetaks nõu ehitusprojektide osas juba varases etapis.
Kõik kohalikud teenused asuvad 15-minutilise jalutuskäigu, jalgratta või ühistranspordisõidu kaugusel.
Algatada toetusprogramm viiekordsetesse kortermajadesse liftide paigaldamiseks, et eakad ja liikumisraskustega inimesed pääseksid kodust rohkem välja ja väikelastega peredel oleks mugavam liikuda.
Algatame protsessi Tallinna loomaaia muutmiseks riiklikuks asutuseks või linna ja riigi ühiseks sihtasutuseks. Tallinna loomaaed vajab kohaliku omavalitsuse võimetest suuremat eelarvet, et tagada muu seas rahvusvaheliste looduskaitseprioriteetide kompromissitumat täitmist, senisest suuremat fookust loomaaia asukate heaolule ning motiveerivaid töötasusid loomaaia personali kõrget spetsialisatsiooni nõudvatele töökohtadele.
Istutada 100 000 uut puud. Soodustada katusehaljastust ja mitmekesistada linnakeskkonda sobivat taimestikku. Muuta tänased murukõrbed elurikasteks niitudeks.
Anda inimeste kasutusse sõudepaate, et Tallinnas saaks paremini meresõitu nautida
Kaitsta Tallinna bioloogilist mitmekesisust, õhu ja veekogude puhtust. Suurendada rohealasid ja linnaosade vahelist rohevõrgustikku. Muuta linn linnalindude ja -loomade sõbralikuks paigaks. Kaitsta Tallinna bioloogilist mitmekesisust, hoida väärtuslikku Lasnamäe paepealset ja kujundada sellest alaline puhkeala. Luua uusi kaitsealasid.
Tagada, et igas Tallinna linnaosas oleksid mitmekesised ja ligipääsetavad haljasalad. Igal elanikul peab olema juurdepääs lähedal asuvale metsale või pargile.
Analüüsida Tallinna reoveepuhastuse kaasajastamise ning plasti- ning pakendijäätmete reaalseid ümbertöötlemise (pürolüüs põletamise asemel) võimalusi.
Lõpetada õhku saastavate ja mürarikaste lehepuhurite kasutamine. Hoida avalikku ruumi konivabana. Reostajatele määrata kõrged trahvid, mida neil on võimalik tasuda ka heakorratöö tundides.
Astuda samm edasi – kasvatada jõuliselt keskkonnateadlikkust, propageerida mikroplasti vähendamist ja teha keskkonnateadlikkuse kampaaniaid. Tänu Rohelistele ei kasutata Tallinna avalikel üritustel enam ühekordseid plastnõusid ning jäätmeid kogutakse liigiti.
Liituda koostöökokkuleppega Organic Cities Network Europe, mille on algatanud Milaano ja millega on juba liitunud Pariis ning Viin. Vähendada pestitsiidide koormust inimestele ja elukeskkonnale.
Vähendada mittemaheda liha- ja piimatoodete kasutamist ning toiduraiskamist. Tuua mahetoit kõigisse asutustesse ja soodustada väikeettevõtjate kauba pakkumist pealinnas. Taimne toit peaks alati olema võrdselt lihtne ja hea valik tervishoiu- ja haridusasutustes. Eelistada hooajalist, kohalikku ja mahedalt toodetud toitu ja teha vegantoit kättesaadavaks.
Julgustada linnaelanikke, korteriühistuid ja ettevõtteid tootma energiat kohapeal, investeerima taastuvenergia tootmisesse ja energiatõhususe parandamisse.
Muuta Tallinn kliimasõbralikuks linnaks, kus on lihtne kõndida või sõita jalgrattaga tööle, kooli, koju ja kohvikusse, paigaldada soodsalt oma kodule maasoojuspump või päikesepaneelid. Valida taimetoit ja asjade ostmise asemel neid rohkem laenutada.
Edendada aktiivselt heitmevaba energia kasutuselevõttu. Taaskäivitada Roheliste algatatud ulatuslik päikeseparkide rajamise kava. Soodustame üleminekut tahkekütuselt maaküttele ja liitumist keskkütte- ja jahutusvõrguga.
Meie eesmärk on kaitsta Tallinna ainulaadset loodust ja tagada, et iga kodanik saaks nautida rohelust – parke, metsi, rabasid ja randu – oma kodu lähedal. Tallinna väärtuslikke rohealasid tuleb kaitsta.
Ainult tänu Rohelistele võtab Tallinn eesmärgiks saavutada süsinikneutraalsuse hiljemalt aastaks 2040. Aastaks 2030 tuleb vähendada kasvuhoonegaaside emissiooni vähemalt 60%.