Esmaspäevase seisuga on Eestisse jõudnud Ukraina sõjapõgenikest majutusteenust vajanud 806 inimest, rääkis sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Kokku viibib Eestis umbkaudu 4500 Venemaa rünnakute eest pakku tulnud ukrainlast, neist kolmandik on lapsed.
Kui varem on Eestis räägitud 2000-3000 Ukraina põgeniku vastuvõtmisest, siis tänaseks on Eesti valmisolek inimeste aitamiseks mõnevõrra suurem. "Eelmisel teisipäeval valitsuskabineti istungil arutati seda ja jõuti arvamusele, et Eesti on valmis vastu võtma 10 000 inimest. See on arv, mis ei tekitaks muret Eesti ühiskonnale. Sama palju inimesi soovib vastu võtta Läti, Leedu on valmis võtma vastu põgenikke vahemikus 10 000 - 30 000 inimest," rääkis Riisalo ERR-ile.
Valitsus leevendas Ukraina põgenikele koroonaviiruse leviku tõkestamisega seotud piiriületusreegleid.
Muudatuse kohaselt ei pea Eesti riigipiiri ületamisel COVIDi tõendit esitama enam ka Ukrainast põgenevad kolmandate riikide kodanikud. Juba 1. märtsil tegi valitsus sama erandi Ukraina kodanikele ja nende pereliikmetele.
Kokku on Eesti alates 27. veebruarist vastu võtnud 21 014 Ukraina sõjapõgenikku. Majutuskohtades on kokku 5602 inimest, nendest lapsi 1874.
***
22.03. selgub, millise laevandusettevõttega sõlmib sotsiaalkaitseamet lepingu Ukraina sõjapõgenike lühiajaliseks majutamiseks laevale.
"Laevafirmadele on hange välja saadetud ning esmaspäeval kell 10 oli pakkumuste esitamise tähtaeg," ütles Kristin Rammus kriisi haldava ühendstaabi kommunikatsioonigrupist. "Teisipäeval on selge, kas ja milliste laevafirmadega lepingud sõlmitakse ja siis teavitame sellest ka avalikkust," lisas ta.
Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene ütles, et ka nende ettevõte saatis oma pakkumuse majutushankele. "Esitasime kaks eri suuruses laeva," ütles Nõgene.
Eesti on alates 27. veebruarist kokku vastu võtnud 39 802 Ukraina sõjapõgenikku.
Kokku oleme piiril vastu võtnud 64 148 põgenikku, kellest 24 346 inimest kasutas Eestit transiitmaana.
Ajutise kaitse taotlusi on kokku registreeritud 25 693 inimesele.