MTÜ Nähtamatud Loomad tegi ettepaneku seaduse tasandil keelustada loomade kasvatamine ja paljundamine üksnes karusnaha saamise eesmärgil.
Soovituslik tegevusplaan: viia läbi uuringud, mis aitaksid koostada Eesti karusloomafarmide töötajatele asjakohased üleminekumehhanismid karusloomafarmide sulgemiseks, määrata sobiv üleminekuaeg karusloomafarmide tegevuse keelustamiseks.
“Karusloomafarmide keelustamisega saame olla eeskujuks nii lähiriikidele kui ka maailmas laiemalt. Eesti rahvas on väljendanud toetust selle julma tööstuse lõpetamisele ning kutsume poliitikuid üles kuulama oma inimesi ning langetama loomasõbralikku otsust. Meil on rõõm, et eelnõu poolt on juba hääletada lubanud nii Sotsiaaldemokraatliku erakonna, Reformierakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kui ka Keskerakonna liikmed. See tõestab, et teema on oluline kõigi erakondade jaoks ning on aeg karusloomafarmid lõpuks keelustada,” sõnas Loomuse kommunikatsioonijuht ja juhatuse liige Annaliisa Post.
Karusloomafarme keelustava eelnõu andsid sisse eelmisel suvel Riigikogu liikmed Jevgeni Ossinovski, Raimond Kaljulaid, Indrek Saar, Heljo Pikhof, Helmen Kütt, Riina Sikkut, Jaak Juske, Katri Raik, Kalvi Kõva, Lauri Läänemets, Keit Pentus-Rosimannus, Yoko Alender, Jürgen Ligi, Signe Riisalo, Jüri Jaanson, Toomas Kivimägi, Liina Kersna, Johannes Kert, Madis Milling, Mart Võrklaev, Siret Kotka, Andrei Korobeinik ja Oudekki Loone. Osa neist ei kuulu enam Riigikogu koosseisu.
Lisaks algatajatele on eelnõu toetada lubanud Natalia Malleus, Mailis Reps, Marika Tuus-Laul, Ruuben Kaalep, Tiiu Aro, Toomas Järveoja, Signe Kivi, Eerik-Niiles Kross, Õnne Pillak, Heidy Purga, Mati Raidma, Timo Suslov, Vilja Toomast, Marko Torm ja Eduard Odinets. Nimekiri täieneb jooksvalt ning kõigi toetajatega saab tutvuda Loomuse kodulehel: https://loomus.ee/luban-haaletada-eelnou-poolt/
Riigikogu kiitis kolmapäeval heaks loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse, mis näeb ette keelustada Eestis loomade aretamine ja pidamine üksnes või peamiselt karusnaha saamise eesmärgil.
Seaduse vastuvõtmise poolt oli 56 ja vastu 19 riigikogu liiget, teatas riigikogu pressiteenistus.
Keelu sisseseadmine ei ohusta selliste loomade kasvatajaid, kes kasvatavad näiteks lambaid või küülikud. Kavandatav keeld hõlmab vaid sellist karusloomakasvatust, kus karusnaha tootmine on ainuke või peamine eesmärk.
...
Algatatud loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seadusega sätestatakse üleminekuaeg, mille kohaselt enne 2021. aasta 1. juulit välja antud tegevusload mingi ja kähriku tehistingimustes pidamiseks kehtivad kuni 2025. aasta 31. detsembrini, sest mingi ja kähriku tehistingimustes pidamine on keelatud alates 2026. aasta 1. jaanuarist.