Tehtud

Loome kodutarbijatele võimaluse osta alates 1. oktoobrist elektrienergiat universaalteenusena

Staatus:

Tehtud
|
|
Muuda
Muudatuste ajalugu
Tugevus

4 / 5

Loe, mis on lubaduse tugevus >

Mida lubati?

15.07.2022

Seame eesmärgiks võtta vastu elektrituruseaduse muudatused, millega loome kodutarbijatele võimaluse osta alates 1. oktoobrist elektrienergiat universaalteenusena. Selleks kohustame Nord Pooli Eesti piirkonnas turgu valitsevat seisundit omavat elektritootjat müüma toodetud elektrit Eesti kodu- ja väiketarbijatele ning kõigile elektri edasimüüjatele hinnaga, mille on kooskõlastanud Konkurentsiamet ning mis arvestab süsinikuheitme- ja teiste tootmiskulude ja mõistliku kasumiga.

Elektriturureformi läbiviimisel lähtume järgmistest kriteeriumidest:
a) Elektritureform peab olema kooskõlas Euroopa Liidu õiguse ja riigiabi reeglitega, tagama kõigile tootjatele ligipääsu tarbijatele ega tohi takistada Eesti üleminekut taastuvenergiale.
b) Elektri kodu- ja väiketarbijatel säilib vastavalt kehtivale õigusele vabadus jätkata senise elektripaketi kasutamist või vahetada vastavalt kehtivatele reeglitele oma pakett universaalteenuse paketi vastu.

Mida tehti?

12.09.2022

Konkurentsiamet arvutab praegu oktoobris kehtima hakkava universaalteenuse hinda, sest selleks vajalikud andmed on Eesti Energialt saadud. Universaalteenuse hinna avalikustab konkurentsiamet pärast vastavate seaduste jõustumist.

Seadus, mis kohustab Eesti Energiat alates oktoobrist kuni 2026. aasta aprilli lõpuni müüma elektrit kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena, võetakse vastu eeldatavalt neljapäeval.

Seadus annab aluse konkurentsiametil elektri tootmiskulusid ja tootja mõistlikku kasumit arvestades määrata universaalteenuse hinna. Kõiki kodutarbijad huvitava hinna arvutamine praegu käib.

Allikas:
https://www.err.ee/1608713461/universaalteenuse-hind-selgub-parast-seaduse-joustumist
20.09.2022

Universaalteenuse seadus hakkab kehtima 23. septembril, mis jätab konkurentsiametile teenuse hinna kooskõlastamiseks nädala. Universaalteenuse hind võib aga rakenduda ka tagasiulatuvalt.

President Alar Karis kuulutas universaalteenuse müümiseks vajaliku elektrituruseaduse muudatuse välja esmaspäeval ja seadus jõustub päev peale Riigi Teatajas avaldamist ehk selle nädala reedel.

Universaalteenuse hinna kehtestab konkurentsiamet pärast seaduse jõustumist ja Enefit Poweri hinnataotluse esitamist.

Sõltumata sellest, mis päeval konkurentsiamet hinna kooskõlastab ja universaalteenusele üle minnakse, rakendatakse seda 1. oktoobrist tagantjärele.

Allikas:
https://www.err.ee/1608721834/universaalteenuse-hind-voib-rakenduda-tagasiulatuvalt
30.09.2022

Konkurentsiameti peadirektor Evelin Pärn-Lee ütles, et amet kooskõlastas ajutiselt universaalteenuse tootmishinna 154,08 eurot megavatt-tunnist, kuid tarbijale tuleb lõpphind koos käibemaksu, müüja marginaali ja mõistliku kasumiga arvatavasti 180-190 eurot megavatt-tunnist ehk 18-19 senti kilovatt-tunnist.

Pärn-Lee tunnistas, et läbirääkimised Eesti Energiaga ei olnud lihtsad, sest energiaettevõte soovis oma taotluses hinnaks 181,83 eurot megavatt-tunnist.

"See 154,08 eurot on ajutine hind. Kusjuures 55 protsenti sellest moodustab CO2 hind. See on täna pisut enam kui 60 eurot, aga kui Eesti Energia tütarfirma Enefit Power taotluse esitas, oli see pea 90 eurot. Ehk CO2 hind on volatiilne," selgitas Pärn-Lee "Terevisioonis".

Konkurentsiameti juhi sõnul kooskõlastasid nemad tootmishinna ning lõpphind tarbijale tuleb kallim, sest lisanduvad veel käibemaks, müüja marginaal ja mõistlik kasum. Universaalteenuse lõpphinnaks tarbijale prognoosis ta 180-190 eurot megavatt-tunnist.

Allikas:
https://www.err.ee/1608734134/konkurentsiamet-kooskolastas-universaalteenuse-tootmishinna-ajutiselt-15-4-senti-kwh

Sihtrühm

Eesti elanikud

Lõpptulemus

23.09.2022

Kodutarbijale võimaldab universaalteenust pakkuda nn elektriturureform, ehk Elektrituruseaduse ja konkurentsiseaduse muutmise seaduse muudatused, millega pannakse riigiettevõttele Eesti Energia kohustus müüa alates 1. oktoobrist 2022 elektrit Eesti kodutarbijatele ja kõigile elektri edasimüüjatele ka universaalteenusena. Ka teised elektrimüüjad võivad oma klientidele universaalteenust pakkuda ning nad saavad õiguse osta selleks vajamineva elektri riigi elektritootjalt.

Universaalteenust ehk kontrollitud hinnaga elektrienergiat saab pakkuda kuni 2026. aasta aprilli lõpuni.

Eelarve (EUR)

Lubaduse andmise kuupäev

15.07.2022

Täitmise tähtaeg

01.10.2022

Täitmise kuupäev

23.09.2022

Loodud

Sõna ja Tegu, 15.07.2022 11:23

Viimane muudatus

30.09.2022

Saada mulle e-kiri, kui see lubadus on uuendatud

Jaga oma arvamust!

Arutelu

NB! Kommentaarid on avaldatud kasutajate poolt. Kommentaare ei toimetata. Komentaaride sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid.
Subscribe
Notify of
guest
0 arvamust
Inline Feedbacks
View all comments
Oled siin lehel leidnud vigu? Saada teade!
Vali keel »
heartcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram