Tegemisel

Toetame Eesti perede toimetulemist Venemaa agressiooniga kaasnenud energiahindade hüppelise tõusuga

Staatus:

Tegemisel
|
|
Muuda
Muudatuste ajalugu
Tugevus

2 / 5

Loe, mis on lubaduse tugevus >

Mida lubati?

15.07.2022

Toetame Eesti perede toimetulemist Venemaa agressiooniga kaasnenud energiahindade hüppelise tõusuga. Selleks kehtestame 1. oktoobrist – 31. märtsini ülemäärast bürokraatiat vältiva tugipaketi, mis leevendab energiakandjate hinnatõusu mõju järgmiselt:
a) hüvitame elektri kodutarbijatele elektrihinnast 50 eurot megavatt-tunni kohta
b) hüvitame gaasi kodutarbijatele 80 eurot ületavast gaasihinnast 80% kuni 2600 kilovatt- tunni tarbimise kohta ühes kalendrikuus
c) kaugkütte kodutarbijatele hüvitatakse 80 eurot megavatt-tunni kohta ületavast hinnast 80%

Mida tehti?

29.09.2022

Riigi eelarvestrateegia 2023-2026: "Valitsus peab oluliseks Eesti inimeste majandusliku turvatunde suurendamist ning Eesti peredele parema toimetuleku tagamist. Oluline on suurendada tulumaksuvaba miinimumi, suurendada peretoetuseid ja alustada pikaajalise hoolduse reformiga, mis samuti aitavad inimestel elukalliduse kasvuga paremini toime tulla. Energiahindade hüppelise tõusuga toimetulekuks kehtestatakse kodutarbijatele tugipakett.

Kavandatavad tegevused:
• Elukalliduse kasvuga toimetuleku toetamiseks on valitsuse eesmärk alates 1. jaanuarist
2023 tõsta füüsilise isiku maksuvaba tulu 500 eurolt 654 euroni kuus ehk 6000 eurolt 7848 euroni aastas.
• Elektri- ja kütuseaktsiiside ning eriotstarbelise diisli kehtiva aktsiisimäära pikendamiseks 1. aprillini 2024. algatab valitsus alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse
muutmise seaduse eelnõu.
• Lastega perede toimetuleku parandamiseks tõstab valitsus alates 1. jaanuarist 2023
peretoetuste suuruseid. Esimese ja teise lapse lapsetoetus tõuseb 60 eurolt 80 euroni kuus, mis suurendab laste heaolu ja perede kindlustunnet. Üksikvanema lapse toetus tõuseb 18,18 eurolt 80 euroni kuus aitab kaasa aitab kaasa üksikvanemate vaesuse ennetamisele ja leevendamisele.
• Lasterikaste perede väärtustamiseks ning sündimuse toetamiseks tõstab valitsus alates 1. jaanuarist 2023 lasterikka pere toetuse suurust 300 eurolt 600 euroni kuus ning seitsme ja enamalapseliste perede lasterikka pere toetust 400 eurolt 800 euroni kuus. Samuti on lepitud kokku lasterikka pere toetuse indekseerimises pensioniindeksiga alates 2024. aasta maist.
Indekseerimine aitab tagada, et lasterikka pere toetuse suurus oleks jätkuvalt
proportsionaalne elatustaseme tõusuga.
• Valitsus on kokku leppinud lasterikka pere toetusest etapiviisiliselt väljumise regulatsiooni – kolmest lapsest vanema 24-aastaseks saamisel väheneb peretoetus 1/3 võrra ning sama mudel laieneb järgmistele lastele.
• Energiahindade tõusu leevendamiseks kehtestas valitsus kodutarbijatele järgmiseks
kütteperioodiks elektri, gaasi ja kaugkütte toetuse tingimused. Elektri kodutarbijale
kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 80 eurot megavatt-tunni (MWh) kohta, kuni 50 eurot/MWh. Gaasi kodutarbijale kompenseerib riik 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot/MWh.
Seejuures kompenseeritakse maksimaalselt kuni 2,6 MWh tarbimist, mis on keskmise
eramu kuine gaasitarbimine. Kaugkütte kodutarbijale kompenseeritakse sarnaselt gaasile 80 eurot/MWh (käibemaksuta) hinda ületav soojuse kulu 80 protsendi ulatuses.
• Valitsusel on kavas reformida väljaspool kodu osutatava ööpäevaringse üldhooldusteenuse rahastamist, eesmärgiga vähendada nii teenuse saajate ja nende pereliikmete maksekoormust kui leevendada hoolduskoormust, parandada teenuse kvaliteeti ja kättesaadavust. 2023. aastaks on reformile kavandatud 40 miljonit eurot."

Allikas:
https://s3.documentcloud.org/documents/23092035/riigi-eelarvestrateegia-2023-2026.pdf

Sihtrühm

Ole esimene, kes seda infot täiendab!

Lisa andmeid

Lõpptulemus

Ole esimene, kes seda infot täiendab!

Lisa andmeid

Kes vastutab?

Eelarve (EUR)

Lubaduse andmise kuupäev

15.07.2022

Täitmise tähtaeg

31.03.2023

Loodud

Sõna ja Tegu, 15.07.2022 11:31

Viimane muudatus

on 29.09.2022

Saada mulle e-kiri, kui see lubadus on uuendatud

Jaga oma arvamust!

Arutelu

NB! Kommentaarid on avaldatud kasutajate poolt. Kommentaare ei toimetata. Komentaaride sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid.
0 arvamust
Inline Feedbacks
View all comments
Oled siin lehel leidnud vigu? Saada teade!
crossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram